W Grupie Kapitałowej występują następujące rodzaje świadczeń pracowniczych:
A. Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Do krótkoterminowych świadczeń pracowniczych Grupa zalicza między innymi: wynagrodzenia miesięczne, wynagrodzenia z tytułu premii rocznej, prawo do ulgowej odpłatności za nabycie energii, krótkoterminowe płatne nieobecności wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne, nagrodę na Dzień Energetyka oraz zobowiązania wynikające z Programu Dobrowolnych Odejść.
Zobowiązanie z tytułu krótkoterminowych (kumulowanych) płatnych nieobecności (wynagrodzenie za niewykorzystany urlop) jest ujmowane, nawet jeżeli płatne nieobecności nie uprawniają do ekwiwalentu pieniężnego.
W 2013 r. Grupa uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść. Program zakłada, że osoby, które dobrowolnie zdecydują się rozwiązać umowę o pracę w okresie przewidzianym Regulaminem, otrzymają z tego tytułu rekompensatę finansową.
B. Programy określonych świadczeń
Do programów określonych świadczeń Grupa zalicza:
1) Odprawy emerytalne
Pracownicy przechodzący na emeryturę (rentę) uprawnieni są do otrzymania odpraw emerytalnych w formie gratyfikacji pieniężnych. Wysokość tych odpraw zależy od stażu pracy oraz wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Do oszacowania zobowiązań z tego tytułu stosuje się metody aktuarialne.
2) Prawo do ulgowej odpłatności za nabycie energii po przejściu na emeryturę
Pracownikom, którzy przepracowali w Grupie co najmniej rok, przechodzącym na emeryturę, przysługuje prawo do ulgowej odpłatności za wykorzystanie energii w ilości 3000 kWh rocznie. Prawo to, w przypadku zgonu pracownika przechodzi na małżonka w przypadku pobierania przez małżonka renty rodzinnej. Do oszacowania zobowiązań z tego tytułu stosuje się metody aktuarialne.
Emeryci i renciści mają prawo do ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 3000 kWh x 80% ceny energii elektrycznej i składnika zmiennego opłaty przesyłowej oraz 100% wartości opłaty stałej sieciowej i opłaty abonamentowej według taryfy jednostrefowej ogólnie obowiązującej dla gospodarstw domowych. Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest dwa razy w roku: do 15 maja i do 15 września w wysokości stanowiącej każdorazowo połowę rocznego ekwiwalentu.
3) Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla emerytów
Zgodnie z Układem Zbiorowym Pracy Grupa Kapitałowa, naliczając wysokość rocznego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) uwzględnia również emerytów uprawnionych do korzystania ze świadczeń funduszu. Zobowiązanie ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez pracowników. Wysokość rezerwy szacowana jest przy wykorzystaniu metod aktuarialnych.
Szacowanie zobowiązań z tytułu tych świadczeń, o których mowa w punktach 1 - 3 dokonywane jest przez aktuariusza metodą „Projected Unit Credit Method”. Zyski i straty aktuarialne są w całości ujmowane w innych całkowitych dochodach.
C. Inne długoterminowe świadczenia pracownicze
1) Nagrody jubileuszowe
Do innych długoterminowych świadczeń pracowniczych Grupa zalicza nagrody jubileuszowe. Wysokość tych nagród zależy od stażu pracy oraz wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Do oszacowania zobowiązań z tego tytułu stosuje się metody aktuarialne. Zyski i straty aktuarialne są w całości ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
D. Program określonych składek
1) Składki ubezpieczeń społecznych
System ubezpieczeń społecznych działa na zasadach programu państwowego, zgodnie z którym na Grupie ciąży obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników w momencie, gdy stają się one należne. Grupa nie jest zobowiązana ani prawnie ani zwyczajowo do wypłaty przyszłych świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Grupa ujmuje koszt składek dotyczących bieżącego okresu w zysku lub stracie bieżącego okresu jako koszt świadczeń pracowniczych.
2) Pracowniczy Program Emerytalny
Zgodnie z załącznikiem nr 18 do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Enea S.A. prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny w formie grupowego ubezpieczenia pracowników z funduszem kapitałowym na zasadach określonych w ustawie i wynegocjowanych ze stroną związkową.
Z Pracowniczego Programu Emerytalnego mogą korzystać pracownicy Enea S.A. po roku pracy niezależnie od rodzaju umowy o pracę.
Pracownicy przystępują do Pracowniczego Programu Emerytalnego na warunkach określonych poniżej:
- ubezpieczenie zawiera się w formie ubezpieczenia grupowego na życie z ochroną ubezpieczeniową,
- poziom składki podstawowej ustala się w wysokości 7% wynagrodzenia uczestnika,
- 90% składki podstawowej przeznacza się na składkę inwestycyjną a 10% na ochronę ubezpieczeniową.